STEM+CS
Applied Learning: STEM + Computer Science Programs


P3 Results 2013

P3 Logo

P3 Eco-Challenge: Preserving our Planet for Posterity –

P3 student winners

2013 Awards Ceremonies – to see all pictures — click here

Pictured on right: P3 Eco-Challenge Student Winners: (L-R) Jetty Porter (Margate Elementary School), Superintendent Robert Runcie, Julia Severance (Westpine Middle School), School Board Member Ann Murray (District 1), Andre Lindsay (South Plantation High School)

2013 P3 ECO-CHALLENGE INDIVIDUAL STEWARDSHIP WINNERS (scroll down to see all nominees):

RANK

NAME

SCHOOL

PRIZES

Administrators

1

Jack Vesey Principal of Westglades Middle School Trophy and Everglades Foundation gift bag, and Gardening for the Classroom book

2

Wanda Ross Principal of Indian Trace Elementary School Certificate and Everglades Foundation gift bag, and Gardening for the Classroom book
Educators – Elementary School Level

1

Keri Porter Wingate Oaks Center Trophy, $500, Science Eye Class Program, Bird feeder, Audubon Adventures Education Kit, and Gardening for the Classroom book

2

Lynn Walsh Maplewood Elementary School Certificate, $100, Bird feeder, Audubon Adventures Education Kit, and Gardening for the Classroom book
Educators – Middle School Level

1

Jerilyn Habenicht Pioneer Middle School Trophy, $500, Sawgrass Nature Center & Hospital Class Program, Bird feeder, and Gardening for the Classroom book

2

Linda Gancitano Driftwood Middle School Certificate, $100, Bird feeder, Watch Out Ivy and Gardening for the Classroom books
Educators – High School Level

1

Pamela Krauss South Plantation High School Trophy, $500, Youth Environmental Alliance Class Program, and Bird feeder

2

Cynthia Joseph Cypress Bay High School Certificate, $100, Bird feeder
Student – Elementary School Level

1

Jetty Porter Margate Elementary School Trophy, Kindle Fire HD 16 Gb
Students – Middle School Level

1

Julia Severance Westpine Middle School Trophy, Kindle Fire HD 16 Gb

2

Melanie Smith Pioneer Middle School Certificate, $100

3

Dreyton Thomas Tequesta Trace Middle School Certificate, Museum of Discovery Family Pack Imax and museum tickets
Students: High School Level

1

Andre Lindsay South Plantation High School Trophy, Kindle Fire HD 16 Gb

2

Kaitlynn Ramirez West Broward High School Certificate, $100

3

Kyle Guske West Broward High School Certificate, Museum of Discovery Family Pack Imax and museum tickets
Volunteers

1

Kristen Hoss Sawgrass Springs Middle School Trophy, Kindle Fire HD 16 Gb

2

Susan Pritz Kebsch Eagle Point Elementary School Certificate, $100

2013 P3 ECO-CHALLENGE OVERALL CATEGORIES WINNERS

ELEMENTARY SCHOOL LEVEL

SCHOOL

PRIZES

1st OVERALL Silver Ridge Elementary School Trophy and $2,000
RUNNER-UP Indian Trace Elementary School Certificate and $500

 

MIDDLE SCHOOL LEVEL

SCHOOL

PRIZES

1st OVERALL Driftwood Middle School Trophy and $2,000
RUNNER-UP Deerfield Beach Middle School Certificate and $500


INDIVIDUAL CATEGORY WINNERS

CATEGORY SCHOOL PRIZES
1 School Grounds Enhancement Flamingo Elementary School Trophy and $500
2 School Sustainability South Plantation High School Trophy and $750 check from PB World towards transportation-related program to improve traffic and safety conditions at the school
3 Curriculum Integration Lake Forest Elementary School Trophy and $500
4 Community Involvement Pioneer Middle School Trophy and $500
5 Administrative Support Maplewood Elementary School Trophy and $500
6 Innovation/Special Projects West Broward High School Trophy and $500

 

Special Awards
MCW Custom Energy Study Deerfield Beach Elementary School
MCW Custom Energy Study Ramblewood Middle School
MCW Custom Energy Study Crystal Lake Middle School
DyeNamic Creations Class Program Lauderdale Lakes Middle School
$100 Towards Environmental Initiatives
Apollo Middle School
Challenger Elementary School
Griffin Elementary School
Sanders Park Elementary School
Walter C Young Middle School

2013 ALL NOMINEES:

2013 P3 ECO-CHALLENGE AWARDS NOMINEES

NOMINEES

SCHOOL

Administrators
Jack Vesey Principal of Westglades Middle School
Sherry Rose Principal of Sawgrass Elementary School
Sherry Bees Principal of Maplewood Elementary School
Tina Recchi Principal of Ramblewood Middle School
Wanda Ross Principal of Indian Trace Elementary School
Educators – Elementary School Level
Eileen Santiago Hollywood Park Elementary School
Keri Porter Wingate Oaks Center
Lynn Walsh Maplewood Elementary School
Educators – Middle School Level
Barbara Humphreys New River Middle School
Debbie Stasiw Driftwood Middle School
Elaine Heyler Coral Springs Middle School
Heath Martin Pioneer Middle School
Jerilyn Habenicht Pioneer Middle School
Linda Gancitano Driftwood Middle School
Glory Andreolas Tequesta Trace Middle School
Educators – High School Level
Carlotta Rody Cross Creek Center
Cynthia Joseph Cypress Bay High School
Pamela Krauss South Plantation High School
Gustavo Junco West Broward High School
Student – Elementary School Level
Jetty Porter Margate Elementary School
Students – Middle School Level
Brenda Ruiz and Julianne Lee Pioneer Middle School
Dreyton Thomas Tequesta Trace Middle School
Julia Severance Westpine Middle School
Melanie Smith Pioneer Middle School
Ryan Davis Ramblewood Middle School
Students: High School Level
Andre Lindsay S. Plantation High School
Jeroen Poelstra W. Broward High School
Jonathan Lo W. Broward High School
Kaitlynn Ramirez W. Broward High School
Kyle Guske W. Broward High School
Volunteers
Christine Cury Indian Trace Elementary School
Susan Pritz Kebsch Eagle Point Elementary School
Emilio Acosta Ramblewood Middle School
Kristen Hoss Sawgrass Springs Middle School

SCHOOL NOMINEES

Schools who applied in all categories Elementary School Level
Deerfield Beach Elementary School
Indian Trace Elementary School
Lake Forest Elementary School
Maplewood Elementary School
Silver Ridge Elementary School
Schools who applied in all categories Middle School Level
Deerfield Beach Middle School
Driftwood Middle School
Lauderdale Lakes Middle School
Pioneer Middle School
Ramblewood Middle School
Schools who applied to individual categories
Challenger Elementary School
Flamingo Elementary School
Griffin Elementary School
Sanders Park Elementary School
Apollo Middle School
Crystal Lake Middle School
Walter C Young Middle School
South Plantation High School
West Broward High School

Back to main P3 page